Bez kategorii

Wrastające paznokcie – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Onychocryptosis w tłumaczeniu z greckiego oznacza „ukryty paznokieć”, innymi słowy onychocryptosis to proces wrastania płytki paznokcia w skórę (wał okołopaznokciowy).

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która na pierwszy rzut oka wydaje się nieistotna i niezbyt poważna, ale w rzeczywistości powoduje wiele niedogodności i może prowadzić do zabiegów chirurgicznych.
Z reguły z problemem wrastających paznokci pacjenci zwracają się do specjalisty już w późnych stadiach zaawansowania, kiedy samodzielne działanie w domu jest nieskuteczne.
Podstawowymi objawami są: bóle w okolicy paznokcia, następnie pojawia się zaczerwienienie, obrzęk wałów paznokciowych, ropienie, uporczywy ból oraz zmiana kształtu płytki paznokciowej.

Najczęstsze przyczyny wrastania paznokci:

 • nieprawidłowo wykonany pedicure – zbyt krótkie obcinanie paznokci, wycinanie rogów płytki paznokciowej;
 • koślawość (skrzywienie dużego palca na poziomie stawu), związana z płaskostopiem i innymi zmianami anatomicznymi stopy – nieprawidłowa pozycja palców, ich ucisk wewnątrz buta może prowadzić do wrastania paznokci;
 • predyspozycje genetyczne – dziedziczna deformacja płytki paznokcia i/lub bocznych fałdów skórnych;
 • zaburzenia krążenia spowodowane chorobami takimi jak: żylaki, cukrzyca i inne zaburzenia endokrynologiczne – chorobom towarzyszy obrzęk nóg, stóp, palców, co może prowadzić do wrastania paznokci;
 • procesy zapalne – choroby grzybicze i bakteryjne – paznokieć staje się grubszy, może stracić swój dawny kształt, kruszyć się, uszkadzając tym samym fałd paznokciowy i powodując stan zapalny;
 • nieprawidłowo dobrane buty – wąskie lub mniejsze, ściskające palce, co prowadzi do opierania palców w czubku buta podczas chodzenia; wysokie obcasy, zwiększające obciążenie palców; na twardej podeszwie, co skutkuje brakiem amortyzacji podczas chodzenia;
 • uraz palców stóp: stłuczenia prowadzące do uszkodzenia paznokcia i jego dalszego nieprawidłowego wzrostu.

Główne objawy wrastającego paznokcia to:

 • ból w okolicy palców po kontuzji, po noszeniu butów, lub bez wyraźnego powodu,
 • obrzęk i przekrwienie (przepełnienie naczyń krwionośnych) wału okołopaznokciowego,
 • wysięk ropy w okolicy płytki paznokcia,
 • powstawanie nadmiaru tkanki wystającej z rany, wizualnie przypominającej „surowe mięso”.

Leczenie wrastającego paznokcia

Do leczenia wykorzystuje się: metody zachowawcze na początkowym etapie (redukcja obciążenia, leczenie kompresyjne, higiena stóp itp.) oraz metody chirurgiczne w późniejszych etapach (podcięcie fragmentu paznokcia, całkowite usunięcie płytki paznokcia, techniki laserowe). Istnieją również nowoczesne metody niechirurgiczne, polegające na zastosowaniu różnych płytek, zszywek i sprężyn (metody ortonyksji, tzw. klamer).

Podolog to specjalista, z którym należy się skontaktować, gdy pojawią się pierwsze oznaki wrastającego paznokcia, jak też i w przypadku występowania stanu zapalnego.
Bardzo ważne jest dobranie kompetentnego, najskuteczniejszego leczenia, aby przywrócić pacjentowi bezbolesną mobilność.

Zapobieganie wrastaniu paznokci

Ponadto pacjenci z chorobami współistniejącymi muszą być stale monitorowani przez odpowiednich specjalistów i kontrolować wagę, poziom cukru we krwi oraz stan naczyń krwionośnych. Pacjenci z płaskostopiem powinni używać indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby skontaktować się ze specjalistą na czas! Może to uchronić Cię przed wieloma problemami i poważnymi komplikacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *