Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się podolog?

Podolog jest najczęściej dyplomowanym specjalistą z zakresu profilaktyki, diagnostyki i medycznej pielęgnacji stóp. Do podologa powinni zgłaszać się chorzy cierpiący na takie schorzenia jak: wrastające paznokcie, grzybica stóp i paznokci, odciski, pękające pięty i inne. Podolog przeprowadzi wywiad z pacjentem dotyczący pielęgnacji stóp, pomoże wyeliminować błędy pielęgnacyjne i wskaże prawidłowe działania.

Co należy przynieść na wizytę w gabinecie podologicznym?

Jeśli natura problemu dotyczy kwestii ortopedycznych, na wizytę w centrum podologii warto założyć najczęściej używane buty. To umożliwi specjaliście na ocenę sposobu chodu, która polega m.in. na obserwacji sposobu ścierania podeszwy. Podolog może doradzić również w doborze optymalnego, komfortowego i zdrowego obuwia.

Jak wygląda pierwsza wizyta u podologa? Czego mogę się spodziewać?

Na początku każdej wizyty podolog przeprowadza wywiad z pacjentem na temat jego zdrowia, nawyków żywieniowych, trybu życia oraz zadaje szereg ważnych pytań związanych z pielęgnacją stóp, wizytami w salonach kosmetycznych itp. Sam przebieg wizyty i to co będzie wykonywane zależy od przyczyny, dla której pacjent znalazł się w gabinecie podologicznym. Wizyta kończy się podaniem zaleceń pielęgnacyjnych do domu, ewentualnie porad w zakresie konsultacji u innych specjalistów czy konieczności wykonania dodatkowych badań. Nierzadko też następuje umówienie się na wizytę kontrolną.

Ile trwa wizyta w gabinecie podologicznym?

Wszystko zależy od tego co będzie wykonywane. Szczegółowy czas wizyt i zabiegów podany jest w cenniku.

Jak przygotować się do wizyty u podologa?

Przed wizytą w gabinecie podologicznym należy przygotować historię choroby. Szczególnie ważne będą informacje o przebytych wcześniej zabiegach, jak również aktualna lista objawów i dolegliwości. Dzięki temu podolog będzie mógł precyzyjnie zbadać problem, by postawić trafną diagnozę. Jeśli problemy dotyczą skóry, należy powstrzymać się od używania nawilżających balsamów i innych produktów kosmetycznych przed wizytą, by możliwa była ocena faktycznego stanu skóry.

Czy zabieg podologiczny boli?

Zdecydowana większość zabiegów podologicznych jest bezbolesna, a wręcz przynosi ulgę w uciążliwych dolegliwościach. Wiemy jednak, że każdy pacjent jest inny i reakcje na zabieg podologiczny mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Bierzemy to pod uwagę i do każdej osoby podchodzimy w sposób indywidualny, aby wizyta w gabinecie była jak najprzyjemniejsza. Pedicure medyczny z reguły jest bezbolesny. Nieznaczny dyskomfort towarzyszy usuwaniu odcisków oraz elementów wrastającego paznokcia. Są to dwa zabiegi które mogą być dla pacjenta mniej komfortowe. Zakładanie klamry ortonyksyjnej jest najczęściej bezbolesne. W większości przypadków znieczulenie miejscowe w formie iniekcji jest zbędne.

Czy przyjmuje Pani w gabinecie dzieci?

Dzieci również są mile widziane u mnie w gabinecie. Należy jednak pamiętać, że osoba niepełnoletnia może przebywać w gabinecie tylko i wyłącznie z pełnoletnim opiekunem.

Jestem diabetykiem i mam problemy z krzepliwością krwi. Kosmetyczka odmówiła wykonania zabiegu pedicure, czy u Pani mogę się umówić na wizytę?

Jak najbardziej. Podolog ma doświadczenie i kompetencje do wykonywania zabiegów u osób chorych na cukrzycę.

Kim są nasi pacjenci?

W naszej pracy spotykamy się z ludźmi w różnym wieku, z dziećmi, z osobami starszymi, mającymi różne choroby typu cukrzyca czy łuszczyca, przyjmującymi leki i chodzącymi do różnych lekarzy. Wtedy współpraca pomiędzy lekarzami i specjalistami jest bardzo ważna, przyspiesza proces leczenia i pomaga pacjentowi szybko dojść do formy.

Czy mogę zmienić termin wizyty przez stronę internetową?

Istnieje taka możliwość. Przez portal booksy.pl można zarządzać swoją rezerwacją, zmienić godzinę lub termin zaplanowanej wizyty.

Chciałabym umówić się do Państwa na wizytę. Niestety w godzinach Państwa pracy, pracuję i ja i bardzo rzadko mam chwilę, żeby sięgnąć po telefon. Jak inaczej mogę się umówić na wizytę?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z zapisu online za pośrednictwem portalu booksy.pl Po wybraniu dogodnego terminu, dostanie Pani SMS-a (lub/ i e-maila) z potwierdzeniem zapisu. Do zobaczenia!

Jak rozpoznać wrastający paznokieć?

Na pewno naszą uwagę powinien zwrócić nawet początkowo najmniejszy ból towarzyszący chodzeniu lub zakładaniu dotychczasowego obuwia. Najczęściej zaobserwujemy też zaczerwienienie i opuchliznę wokół wału paznokciowego, a jeśli paznokieć przebije skórę – także krwawienie. Niestety po tym etapie objawów może się pojawić wydzielina ropna oraz  tzw. dzikie mięso. Ból z tym związany jest już trudny do zniesienia. Chirurg podczas pilnej wizyty najczęściej decyduje o usunięciu płytki paznokciowej, co i tak nie daje gwarancji, że odrastający paznokieć znów nie zacznie wrastać. Dzieje się tak nawet w 70% przypadków. Rozwiązaniem jest nadanie choremu paznokciowi nowego toru wzrostu, co możemy osiągnąć tylko w gabinecie podologicznym podczas terapii wrastających paznokci, zakładając klamry.

Jakie są zalety założenia klamry na paznokieć?

Pod wpływem klamry paznokieć zaczyna rosnąć w prawidłowy sposób: płytka staje się bardziej spłaszczona, dzięki czemu końce paznokcia nie wbijają się w naskórek. Założenie klamry jest metodą bezinwazyjną i bezbolesną, a co najważniejsze – skuteczną. Podolog dobiera odpowiednią klamrę po ocenie stopnia wrastania paznokcia i kształtu płytki. Dzięki klamrom od razu pozbędziesz się bólu i unikniesz bardziej inwazyjnych i niekoniecznie skutecznych metod leczenia wrastających paznokci, czyli operacji. Co ważne, klamry w żaden sposób nie utrudniają ruchu palców.

Jak przebiega leczenie wrastających paznokci?

Podolog mocuje klamrę pod płytką w miejscu, w którym paznokieć zaczyna wrastać w skórę. Końcówki klamry zostają odpowiednio wyprofilowane i dostosowane do grubości paznokcia. Klamrę usuwa się dopiero wtedy, gdy paznokieć zaczyna wzrastać prawidłowo. Może to trwać nawet rok. Każdego dnia należy tamponować miejsce przy wale paznokciowym, a oprócz tego co dwa miesiące trzeba zmieniać klamrę. Podczas pierwszej wizyty podolog szczegółowo wyjaśni, jak używać tamponady.

Kim jest podolog i podiatra?

Najprościej – specjalistą od stóp. Nie możemy powiedzieć, że jest to lekarz, bo w Polsce zawód podologa traktowany jest jako odłam kosmetologii. Dopiero w 2015 roku został wpisany do rejestru zawodów jako zawód paramedyczny. Choć określenie profesji podologa może sugerować, że jest to osoba po studiach lekarskich, to jednak warto zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem. Podologia jest dziedziną związaną z kosmetologią, natomiast podiatria to rodzaj specjalizacji lekarskiej. Musi jednak posiadać wiedzę z zakresu różnych dziedzin medycyny, np. dermatologii, diabetologii czy reumatologii i współpracować z odpowiednimi specjalistami.  Potencjalną ścieżką kariery, wyposażającą w wiedzę zarówno na temat budowy skóry stóp, jak i jej pielęgnacji, jest kosmetologia.  Pogłębianie wiedzy z zakresu podologii na branżowych konferencjach, udział w szkoleniach itd. to z pewnością działania zaangażowanego i profesjonalnego podologa.

Podiatra jak i podolog zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Porady tych specjalistów potrzebne są szczególnie osobom ograniczonym ruchowo, z chorobami skóry, kości i stawów, schorzeniami przemiany materii (cukrzyca, reumatyzm), z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (halluxy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, np. z  odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastającymi, czy grzybiczymi paznokciami, pocącymi się stopami lub pękającymi piętami.

 

Dlaczego „podologia”? Słowo to, wywodzi się z języka greckiego:
podos – stopa, logos – nauka

Czym zajmuje się podologia?

Podologia zajmuje się badaniem, leczeniem i profilaktyką chorób stóp. Wizyta u podologa może być pierwszym ogniwem w szukaniu diagnozy na temat jakiegoś schorzenia lub choroby. Na wstępie każdej konsultacji podologicznej specjalista przeprowadza wywiad. Zbiera informację o wcześniejszych urazach, predyspozycjach i czynnikach (np. choroby typu cukrzyca czy tendencje genetyczne) oraz trybie życia i funkcjonowania. Podolog ogląda również stopy i ocenia obecne na nich zmiany.

Podologia obejmuję wiedze z wielu dziedzin medycznych, tj.;
• Diabetologia;
• Ortopedia;
• Dermatologia;
• Chirurgia osteologia;
• Limfologia;
• Miologia;
• Neurologia;
• Flebologia;
• Angiologia.

Podolog często w swojej praktyce współpracuje z różnymi lekarzami, np. dermatologiem, chirurgiem, pielęgniarką czy diabetologiem. Ważną współpracą jest również współpraca z fizjoterapeutą. Niekiedy podolog pogłębia swoją wiedze i sam diagnozuje pacjenta fizjoterapeutycznie, jednak najczęściej polega to na współpracy. Fizjoterapia ma ogromny wpływ na diagnostykę stóp i dalsze działania z nią związane, dlatego ta współpraca jest taka ważna. Kompleksowe podejście do pacjenta to podstawa naszej pracy.
Na czym właściwie polega praca podologa?
Zadaniem podologa jest przede wszystkim zdiagnozować poprawnie problem i go wyeliminować.

Stopy są podatne na wiele bardzo różnorodnych schorzeń. Do podologa trafiają więc zarówno diabetycy, zmagający się z powikłaniami tzw. stopy cukrzycowej, jak i osoby borykające się ze stanami zapalnymi czy reumatyzmem.

Podolog zajmuje się również usuwaniem odcisków i wszystkich innych narośli na skórze stóp. Przeprowadza rekonstrukcję paznokci, leczy grzybicę i regeneruje pękające pięty. U tego specjalisty można również skorzystać z profesjonalnego pedicure z zastosowaniem medycznych preparatów. Niektóre salony oferują również masaż stóp.

Z podologiem warto skonsultować się również po to, aby dobrać dla siebie odpowiednią pielęgnację i profilaktykę skóry stóp.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze dolegliwości, którymi zajmuje się podolog. 

Grzybica stóp i paznokci

Grzybica jest najczęstszą infekcją atakującą stopy i paznokcie. Jej bezpośrednią przyczyną zazwyczaj jest pojawienie się dermatofitów. Patogeny te potrafią rozkładać keratynę – podstawowy budulec paznokci.

Dlatego najbardziej znamiennym symptomem infekcji płytki paznokciowej, jest jej zauważalne:

  • osłabienie,
  • kruchość,
  • zmiana barwy.

Dodatkowo grzybica stóp i paznokci wiąże się z bardzo nieprzyjemnym zapachem. 

Infekcja ma charakter zakaźny i najczęściej do przeniesienia grzybów dochodzi w sytuacji pożyczania obuwia czy ręcznika. Grzybicę bardzo łatwo można “złapać” również na basenie. Rozwija się także na skutek niewłaściwej higieny. Najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju grzybów to wilgoć i ciepło, dlatego warto unikać takich sytuacji (np. noszenia przez kilka godzin butów bez przewiewu).

Podstawowe leczenie grzybicy polega przede wszystkim na miejscowym stosowaniu odpowiednich preparatów grzybobójczych, dostępnych w aptece, np. w formie spray’u czy żelu.

Jeśli sposób ten nie przynosi rezultatów, to konieczne może być przyjmowanie preparatów doustnych. U podologa można skorzystać również z laserowego usuwania grzybicy. Jest to zabieg bezbolesny, przynoszący nieco szybsze efekty i zmniejszający ryzyko nawrotu infekcji.

Wrastanie paznokci

Wrastaniem paznokcia nazywa się stan, w którym rogi płytki paznokciowej zaczynają wrastać w otaczający ją tzw. wał paznokciowy (skóra wokół paznokcia). Jest to bolesna dolegliwość, która wywołuje duży dyskomfort zwłaszcza w czasie poruszania się.

Z czasem w miejscu wrastania paznokcia pojawia się niewielka rana. Brak leczenia prowadzi do tego, że przekształca się w ropiejące owrzodzenie. Im bardziej zaawansowane stadium wrośnięcia, tym trudniejszy jest powrót do zdrowia. Dlatego warto od razu, przy pierwszych objawach, udać się do podologa.

Specjalista ten dobiera odpowiednią metodę leczenia. Najpopularniejsze z nich to:

  • klamry,
  • metoda Arkady.

Obie techniki mają na celu przede wszystkim odkształcenie paznokcia i przywrócenie jego naturalnego i prawidłowego kierunku wzrostu. Są nieinwazyjne i bezbolesne. W odróżnieniu od chirurgicznego zrywania paznokcia metody te niwelują ryzyko ponownego wrośnięcia paznokcia. Przy zabiegu chirurgicznym szanse na ponowne powtórzenie sytuacji są dość wysokie.

Odciski, modzele, kurzajki

Odciski, modzele czy kurzajki wywołują pewne zmiany skórne w obrębie stopy, utrudniające chodzenie. Odciski i modzele tworzą się na skutek nadmiernego zgromadzenia zrogowaciałej skóry.

Z kolei kurzajki rozwijają się pod wpływem zakażenia wirusem HPV i w odróżnieniu od dwóch pozostałych zmian, mają swój wewnętrzny korzeń, “wbity” w głębsze struktury skóry. Odciski i modzele tworzą się głównie na obszarze naskórka.

Usunięcie odcisków/modzeli polega przede wszystkim na profesjonalnym pedicure. Specjalista zmiękcza stopy, po czym ściera naskórek frezarką podologiczną i dłutem usuwa odcisk. Na koniec zabiegu wmasowuje odpowiednie preparaty łagodzące i regenerujące.

pozbyciu się kurzajek można skorzystać z kilku metod – krioterapii, łyżeczkowania, lasera oraz elektrokoagulacji.

Pozostały zakres działań podologa to: 

  • profesjonalne skracanie paznokci;
  • rekonstrukcja paznokci (odbudowa, np. bardzo łamliwej i kruche płytki paznokciowej);
  • masaż stóp;
  • profesjonalny pedicure i inne zabiegi pielęgnacyjne stóp;
  • leczenie pękających pięt i zalecenia co do pielęgnacji bardzo suchej skóry;
  • dobór odpowiedniej wkładki ortopedycznej (pozwalają wyrównać nacisk).

Podolog jest również specjalistą zajmującym się pacjentami z dolegliwością tzw. stopy cukrzycowej. Na skutek uszkodzenia niektórych nerwów czuciowych, diabetycy nie czują bólu ani dyskomfortu w stopie. W związku z tym są narażeni na rozwój różnych infekcji i schorzeń, które mogą zostać bardzo późno zdiagnozowane. Podolog leczy na bieżąco wszelkie zmiany i pomaga dopasować odpowiednią wkładkę do butów, zapobiegającą otarciom i odciskom.

Na wizycie u podologa można dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o stopy, po jakie produkty sięgać oraz jak zabezpieczyć się przed np. pieszą wycieczką w góry. Podolog podpowie również w jaki sposób dobierać obuwie, jakie skarpetki wybierać a co najważniejsze? Jakie podjąć działania w profilaktyce leczenia chorób stóp oraz chorób z nimi związanymi.