ogranicza Cię w codziennym życiu? Mamy rozwiązanie na tę przypadłość! Dzięki nim możesz szybko i skutecznie pozbyć się problemu, jakim jest nadmierna potliwość stóp!
HIPERHYDROSIS to stan, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji potu. Może mieć związek z chorobami układu nerwowego, chorobami endokrynologicznymi (m.in. cukrzyca, hipoglikemia, nadczynność tarczycy), zatruciami, chorobami nowotworowymi (m.in. ziarnica złośliwa, białaczka, chłoniak). Bardzo często w przypadku nadmiernej potliwości stóp może towarzyszyć nam ryzyko wystąpienia bakterii lub grzybicy.Schorzenie stopa sportowca, znane także jako stopa atlety, to rodzaj grzybicy skóry stóp wywołanej najczęściej przez dermatofity.
PRZYCZYNY:
duży wysiłek fizyczny – szczególnie często u sportowców (zespół stopy sportowej, czyli przegrzewanie organizmu, deformacje stóp, używanie sportowego obuwia, przeciążenie organizmu) – lub źle dobranym obuwiem i skarpetkami – ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów,
wilgotność – wilgotne i ciepłe stopy tworzą idealne warunki do rozwoju grzyba,
brak higieny – grzyby powodujące stopę atlety występują i żywią się martwym naskórkiem, bardzo ważne jest regularne mycie stóp i noszenie odpowiednich skarpetek i obuwia,
maceracja – przerwana powierzchnia, grzyby zalegają i mnożą się w pęknięciach skóry.
OBJAWY:
Istnieją dwa typy grzybiczej stopy sportowca: pomiędzy palcami (międzypalcowe) i na podeszwach stóp (mokasyny). Objawy pojawienia się stopy sportowca to następujące znaki:
zaczerwienienie i łuszczenie pomiędzy palcami stóp i na ich podeszwach,
zmiękczenie skóry na podeszwach stóp,
sucha, swędząca, skóra,
pęcherze.
Co możemy zrobić aby zwalczyć nadmierną potliwość i często towarzyszące jej schorzenie stopy atlety?
nauka odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której można samodzielnie poradzić sobie z problemem.
– Konieczne jest codzienne mycie stóp przy użyciu specjalistycznych preparatów o właściwościach antybakteryjnych i zmniejszających aktywność gruczołów potowych.
– noszeniu skarpet z naturalnych i oddychających włókien oraz codziennym ich zmienianiu.
– unikać przebywania w butach przez długi czas, a gdy dojdzie do ich zawilgocenia – zrezygnowanie z ich noszenia do czasu wyschnięcia. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie wkładek korygujących.
– wizyta u specjalisty w gabinecie podologicznym,
– regularne usuwanie martwego naskórka,
stosowanie specjalnych maści, kremów, żeli – często zawierających chlorek glinu lub inne metale,
– jonoforeza
Nadmierna potliwość stóp może być leczona przy pomocy jonoforezy. Zabieg wykonuje się w celu zmniejszenia aktywności gruczołów potowych przy pomocy prądu galwanicznego. Prowadzi to do czasowego porażenia kanałów jonowych gruczołów potowych, dzięki czemu przestają one wydzielać pot. Aby jonoforeza na nadpotliwość stóp była skuteczna, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Efekt terapeutyczny utrzymuje się nawet przez 2 lata.