Skutki nieodpowiedniego obuwia u dzieci
Stopa dziecka wciąż rozwija się i rośnie, dlatego wymaga wsparcia w postaci odpowiedniego obuwia. Źle dobrane buty mogą być przyczyną wielu problemów, których skutki są odczuwane również w dorosłym życiu. Wpływają negatywnie nie tylko na stawy i mięśnie, ale również na układ krążenia i postawę ciała. Dowiedz się, jakie są skutki nieodpowiedniego obuwia i na co zwrócić uwagę, kupując buty dla dziecka.
Czym skutkuje noszenie nieodpowiednich butów przez dzieci?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w jak dużym stopniu noszone przez nas obuwie wpływa na funkcjonowanie i zdrowie stóp, a także całego układu ruchu. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci, których stopy wciąż się rozwijają.
Nieodpowiednie obuwie zaburza rozwój stopy i przyczynia się do pojawienia nieprzyjemnych dolegliwości, które wymagają specjalistycznej terapii. Skutki źle dopasowanych butów u dzieci to:
- Brak pobudzenia mięśni do pracy, które może skutkować ich osłabieniem, a także zanikami mięśniowymi i opadaniem łuków stopy.
- Zwiększenie podatności na urazy.
- Zakłócenie biomechaniki chodu i nieprawidłowe ustawienie stóp oraz całego ciała.
- Zwiększona potliwość stóp, a tym samym ryzyko grzybicy i brodawek wirusowych.
- Wrastanie paznokci, czyli wbijanie się płytki paznokciowej w okoliczne tkanki. Jest to bardzo bolesny problem, który może nawracać.
- Dolegliwości bólowe stóp, łydek, kolan, bioder.
- Bolesne odciski lub otarcia naskórka.
- Zgrubienia i zrogowacenia skóry stóp.
- Wady postawy i stóp – np. płaskostopie, palce młotkowate, szpotawość.
Jakie są odpowiednie buty dla dzieci?
Najlepsze buty dla dziecka to takie, które nie uciskają stóp i nie zakłócają ich prawidłowego rozwoju. Obuwie nie może również w żaden sposób zakłócać chodu i ruchów stopy. Dlatego przy zakupie należy kierować się poniższymi zasadami:
- Buty powinny być lekkie i wykonane z miękkiego materiału.
- Podeszwa butów powinna być elastyczna. Wówczas nie utrudnia pracy stopy i nie redukuje odbieranych wrażeń sensorycznych.
- Buty nie powinny mieć sztywnego zapiętka, ponieważ zaburza on naturalną pracę stawu skokowego.
- Buty powinny być odpowiednio dopasowane na długość, szerokość i wysokość. Palce nie mogą być ściśnięte. Błędem jest również kupowanie zbyt dużego obuwia, ponieważ zaburza ono biomechanikę chodu.
- Buty powinny być wykonane z materiałów, które zapewniają odpowiednią wentylację. W przeciwnym razie zwiększa się potliwość stóp, co stanowi idealne środowisko do rozwoju patogenów. Ponadto łatwiej dochodzi do uszkodzenia naskórka.
Ważne jest, aby przy zakupie butów dla dziecka kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim zdrowiem i wygodą. Modne obuwie niekoniecznie jest przystosowane do rozwijającej się i wciąż rosnącej stopy.
Zdarza się, że niektóre dzieci powinny zostać zaopatrzone w indywidualne wkładki ortopedyczne. Są one wykonywane po komputerowym badaniu stóp. Ich zadaniem jest wsparcie stóp i całego układu ruchu.
Czy dzieci mogą chodzić na boso?
Wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci mogą chodzić bez butów. Okazuje się, że chodzenie boso ma pozytywny wpływ na rozwój stóp. Dzieje się tak, ponieważ nie są one poddawane działaniu zbyt ciasnego lub sztywnego obuwia. Bezpośredni kontakt z podłożem jest dobry dla kształtowania się stóp i prawidłowej postawy ciała oraz wpływa na świadomość ruchu. Ponadto wzmacnia mięśnie, uelastycznia więzadła i ścięgna, pozwala złapać odpowiedni balans, dostarcza wielu informacji sensorycznych.
Dziecko może chodzić boso w domu oraz na zewnątrz – po trawie, piasku, kamyczkach, a nawet kostce brukowej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby podłoże było pozbawione szkła i innych elementów, które mogą przyczynić się do uszkodzenia stóp dziecka.
Jak często kupować dziecku nowe buty?
Stopa dziecka rośnie w szybki tempie. Zdarzają się także przyrosty skokowe, czyli nagłe zwiększenie się stopy. Dlatego konieczne są częste wymiany obuwia na większe. Szacuje się, że między 1. a 6. rokiem życia następuje to aż 12 razy.
Rodzice powinni regularnie sprawdzać, czy buty nie uciskają palców lub pięty. Do 3. roku życia należy robić to nawet co 2 miesiące. Gdy obuwie jest zbyt ciasne, konieczna jest niezwłoczna wymiana.
Zalecane jest, aby dzieci nie nosiły butów po starszym rodzeństwie. Każdy maluch ma indywidualny kształt i ustawienie stopy, a także sposób chodzenia. Używane obuwie zwykle jest już odkształcone, co wpływa negatywnie na rozwój stóp i układu ruchu.