Porady

Podolog

Podologia jest odpowiedzią na rosnące potrzeby pacjentów, którzy borykają się z różnymi problemami w obrębie stóp. Jej rozwój wymusił powstanie nowego zawodu i
specjalizacji, jaką jest podolog. Osoba ta posiada kompleksową wiedzę na temat anatomii, fizjologii i wszelkiego rodzaju schorzeń kończyn dolnych. Trzeba jednak pamiętać, że podologia to nie tylko leczenie, ale także profilaktyka.

Podologia jest dziedziną medycyny, która skupia się na różnego rodzaju dolegliwościach obrębie stóp i stawu skokowo-goleniowego. Łączy w sobie wiedzę z dermatologii, ortopedii, angiologii, neurologii i osteologii.

Podolog przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, jak również planuje i przeprowadza odpowiednie postępowanie w przypadku istniejących już dolegliwości. Tym co wyróżnia podologa spośród innych specjalistów zajmujących się stopami to ścisła współpraca z lekarzami różnych specjalności po to by zapewnić pacjentowi pełną i profesjonalną opiekę.

Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość czy zmiany naczyniowe sprawiają, że wiele osób skarży się na problemy zdrowotne ze stopami. Nie bez wpływu na ich kondycję pozostają też nieprawidłowe nawyki żywieniowe, tryb życia i zamiłowanie do modnego, choć niezdrowego obuwia.

Podolog posiada wszechstronną wiedzę z zakresu stosowania podstawowych środków farmakologicznych, kosmetycznych, a także protetycznego odciążenia zagrożonych miejsc przy pomocy specjalistycznych opatrunków oraz różnego rodzaju ortez.

Zakres jej zainteresowań obejmuje nie tylko skórę, ale także tkanki podskórne, mięśnie, układ kostny oraz paznokcie. Podologia w Polsce nadal się rozwija, czego efektem jest powstawanie miejsc takich, jak Medoz w Bydgoszczy.

Podolog, czyli specjalista od stóp

Podolog może być nazywany specjalistą od stóp. Jest to osoba, która ukończyła specjalistyczne kursy lub studia podyplomowe. Posiada ona wiedzę teoretyczną i praktyczną nie tylko na temat diagnostyki i leczenia schorzeń, ale także anatomii, fizjologii i biomechaniki kończyn dolnych.

Zawód podologa został wpisany do rejestru w 2015 roku. Ma wiele wspólnego z medycyną, jednak osoba, która go wykonuje, nie musi być z wykształcenia lekarzem. Niemniej jednak jest to specjalista, posiadający odpowiednie kwalifikacje do pracy z pacjentem.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog zajmuje się:

  • diagnozowaniem,
  • leczeniem,
  • profilaktyką

Do tego udziela wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji, zaopatrzenia ortotycznego oraz doboru odpowiedniego obuwia. Na różnych etapach procesu leczniczego współpracuje ze specjalistami z innych dziedzin: lekarzami, pielęgniarkami i fizjoterapeutami.

W swojej codziennej pracy podolog posługuje się cążkami, pincetami, pilnikami, klamrami ortonyksyjnymi i dłutem. Posiada on także uprawnienia do wykonywania zabiegów z zakresu podochirurgii.

Zabiegi, które może wykonać podolog to:

  • plastyka wałów okołopaznokciowych,
  • plastyka opuszka palca,
  • pedicure podologiczny,
  • skrócenie przerośniętej płytki paznokciowej,
  • rekonstrukcja płytki paznokciowej,
  • usunięcie fibromy,
  • leczenie grzybicy stóp i paznokci,
  • opracowanie pękniętych pięt,
  • usuwanie odcisków, modzeli, brodawek wirusowych i nagniotków.

Kto może skorzystać z pomocy podologa?

Z pomocy podologa najczęściej korzystają pacjenci, którzy mają problem z wrastającymi paznokciami, bolesnymi odciskami, brodawkami wirusowymi, infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi lub nadmierną potliwością. Do gabinetu zgłaszają się również osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. cukrzycą), dającymi powikłania w obrębie stóp.

Medoz to miejsce, do którego mogą zgłosić się także sportowcy. Bez względu na rodzaj wykonywanej aktywności, muszą oni odpowiednio dbać o swoje stopy – urazy w ich obrębie wykluczają ze sportu na długi czas. Podolog nie tylko je leczy, ale także udziela wskazówek dotyczących profilaktyki.

Czym wyróżnia się dobry podolog?

Pacjenci podologiczni wymagają holistycznego podejścia. Od specjalisty oczekują także zrozumienia i empatii , a także umiejętności stworzenia intymnej i przyjaznej atmosfery w trakcie wizyty. Najlepszy podolog powinien zatem posiadać nie tylko ogromną wiedzę, ale też wyczucie. Ważne są również rozbudowane umiejętności interpersonalne: zdolność nawiązywania kontaktu, zdolność przekazywania informacji w przystępny sposób, aktywne słuchanie oraz cierpliwość.

Dobry podolog jest odpowiedzialny. Dlatego, gdy diagnozuje swoich pacjentów, robi to bardzo wnikliwie. W razie potrzeby zleca dodatkowe badania lub konsultuje się ze specjalistami z innych dziedzin. Stale podnosi swoje kwalifikacje (służą ku temu szkolenia, kursy, sympozja, kongresy podologiczne i spotkania naukowe), dzięki czemu w codziennej pracy może opierać się wyłącznie na najnowszej wiedzy medycznej .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *