Paznokcie

Krwiak podpaznokciowy

W następstwie urazu dochodzi do przerwania siatki naczyń krwionośnych i następuje gromadzenie się krwi pod płytką paznokciową, wtedy całość lub część paznokcia przybiera kolor czerwony i zazwyczaj paznokieć jest bolesny przy ucisku.

Płytka paznokciowa zmienia kolor od ciemnoróżowego do ciemnosinego lub czarnego, czasami również zmienia kształt, grubość, pojawiają się bruzdy, fałdy dzieje się wskutek oddzielenia się łożyska od paznokcia.

Z praktyki w naszym gabinecie podologicznym spotykamy się z różnymi przypadkami powikłań po urazach paznokci, zarówno u stóp jak i u rąk. Pacjenci często nie zwracają uwagi kiedy powstał uraz tłumaczą, że „nie zabolało”, „nie poczułem”, natomiast w miarę upływu czasu paznokieć robi się „brzydki” wygląda nieestetycznie, więc wtedy szukają pomocy specjalisty i przychodzą do gabinetu podologicznego. W przypadku, gdyby konsultacja u specjalisty podologa odbyła się bezpośrednio po doznanym urazie, krótszy byłby czas leczenia paznokcia.

Krwiak podpaznokciowy, jeżeli jest małej wielkości, nie wymaga żadnego leczenia, ponieważ samoistnie się wchłania, na jego miejscu wyrasta nowy paznokieć. Czas odrastania paznokcia zależy od wieku pacjenta oraz od tego, czy jest to paznokieć u stopy czy u dłoni. W przypadku dzieci i osób w młodym wieku proces odrastania paznokcia u stóp jest szybszy i wynosi średnio 3-6 miesięcy, natomiast u osób w podeszłym wieku średni czas odrastania paznokcia trwa 6-12 miesięcy. Jeżeli krwiak podpaznokciowy zajmuje dużą część paznokcia i towarzyszy mu ból, szczególnie przy nacisku, konieczne jest jednak usunięcie krwi z warstwy podpaznokciowej. W każdym z przypadków warto zgłosić się do specjalisty podologa.

Podolog określi stopień zaawansowania choroby, udzieli rady bądź zaproponuje oczyszczenie krwiaka pod paznokciem, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zabiegi te nie wymagają podawania miejscowego znieczulenia. W przypadku, gdy zabieg nie zakończy się powodzeniem, podolog może skierować pacjenta do chirurga na usunięcie paznokcia lub przy ostrym stanie zapalnym zalecić profilaktyczną terapię antybiotykiem, aby zapobiec zakażeniu tężcem. W każdym przypadku chodzi o zabiegi wykonywane w gabinecie podologicznym z zachowaniem sterylnych warunków, aby zapobiegnąć zakażeniu infekcji drobnoustrojami. Zabiegi wykonywane samodzielnie przez pacjenta w domowych warunkach mogą prowadzić do zakażenia miejscowego, co znacznie pogorszy stan chorobowy. Podolog określi i pokieruje na wizytę do dermatologa żeby wykluczyć podejrzenie nowotworu – czerniaka paznokcia, który w początkowym okresie rozwoju może przybierać podobny wygląd jak krwiak podpaznokciowy oraz doradzi dalszą prawidłową pielęgnację paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *