Grzybica stóp i paznokci jest chorobą, która łatwo się rozprzestrzenia. Tym samym może często nawracać. Można tego uniknąć, dzięki odpowiedniej profilaktyce. Dowiedz się, jak zapobiegać nawrotom grzybicy stóp i paznokci.
Dlaczego zdarzają się nawroty grzybicy stóp i paznokci?
Za grzybicę paznokci odpowiadają grzyby chorobotwórcze (dermatofity, drożdżaki, grzyby pleśniowe). Patogeny te bardzo łatwo przenoszą się z osoby chorej na zdrową. Nie jest konieczny kontakt bezpośredni – wystarczy zetknąć się ze skażoną powierzchnią (m.in. podłogą, butami, przyborami higienicznymi). Jeżeli jeden z domowników cierpi na grzybicę stóp i paznokci, istnieje duże ryzyko, że pozostałe osoby również są chore. Do zakażenia może dojść także w miejscach publicznych – szatniach, saunach basenach.
Grzyby chorobotwórcze bardzo lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Dlatego zakażeniu sprzyja noszenie nieprzewiewnego obuwia i skarpet. Szczególnie narażone są osoby, które cierpią na nadpotliwość stóp.
Nawroty grzybicy stóp i paznokci zdarzają się m.in. przez:
- łatwość przenoszenia się chorobotwórczych patogenów,
- nieodpowiednią pielęgnację,
- noszenie obuwia i skarpet ze sztucznych materiałów,
- korzystanie ze wspólnych przyborów higienicznych,
- zaniechanie terapii grzybicy przez chorych domowników,
- zaniechanie terapii nadpotliwości stóp,
- brak profilaktyki grzybicy stóp i paznokci.
Nawrotom grzybicy można zapobiegać. Konieczne jest wdrożenie zasad profilaktyki.
Profilaktyka nawrotów grzybicy stóp i paznokci
Profilaktyka nawrotów grzybicy stóp i paznokci powinna być stosowana przez wszystkie osoby, a nie tylko te, które w przeszłości chorowały na tę chorobę. Do najważniejszych działań należą:
Przeprowadzenie leczenia grzybicy stóp i paznokci do końca
Zbyt wczesne przerwanie leczenia grzybicy stóp i paznokci skutkuje nawrotem dolegliwości. Terapia powinna być przeprowadzona do końca – zgodnie z zaleceniami podologa – a nie tylko do momentu ustąpienia objawów.
Prawidłowa higiena stóp i paznokci
Zalecenia higieniczne są proste. Stopy należy myć codziennie. Trzeba przy tym stosować delikatne środki myjące (na bazie naturalnych składników) i unikać długotrwałego moczenia skóry. Niezwykle istotne jest dokładne osuszanie stóp ręcznikiem – szczególnie w przestrzeniach między palcami!
Noszenie odpowiedniego obuwia i skarpet
Obuwie i skarpety powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki temu zapewniają stopom dostęp powietrza i nie sprzyjają nadmiernemu poceniu się stóp. Tym samym grzyby chorobotwórcze nie mają odpowiednich warunków do bytowania.
Noszenie obuwia ochronnego w miejscach publicznych
Stawanie bosą stopą w miejscach publicznych nie jest bezpieczne. Na powierzchniach mogą znajdować się patogeny pozostawione tam przez osobę chorą. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na noszenie ochronnego obuwia – na basenach, w saunach, w szatniach, pod wspólnym prysznicem.
Należy także unikać zakładania cudzego obuwia. W sklepach obuwniczych trzeba korzystać ze specjalnych skarpetek ochronnych. Podobnie jest np. na kręgielni. Nie należy również pożyczać butów od innych osób.
Korzystanie z usług sprawdzonych kosmetyczek i pedikiurzystek
Jeżeli w gabinecie kosmetycznym nie są przestrzegane zasady higieny, w łatwy sposób może dojść do ponownego zakażenia grzybicą. Dlatego należy korzystać wyłącznie z usług profesjonalistów, którzy korzystają z jednorazowego sprzętu lub dezynfekują go.
Terapia nadpotliwości stóp
Nadpotliwość stóp sprzyja rozwojowi i nawrotom grzybicy stóp i paznokci. Wilgotne środowisko tworzy idealne warunki do bytowania i namnażania się drobnoustrojów. Osoby, które zmagają się z nadmiernym poceniem, powinny skonsultować się z podologiem. Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się problemu – jednym z nich jest jonoforeza.
Dezynfekcja obuwia
Patogeny odpowiedzialne za grzybicę stóp i paznokci gromadzą się w butach. Ich dalsze noszenie sprzyja nawrotowi choroby. Wypranie obuwia jest niewystarczające, aby się ich pozbyć. Konieczne są bardziej zdecydowane działania – dezynfekcja obuwia.
Unikanie korzystania ze wspólnych przyborów higienicznych
Grzyby chorobotwórcze bardzo łatwo przenoszą się na przedmiotach. Dlatego w ramach profilaktyki zakażeń grzybiczych każda osoba powinna mieć swój własny ręcznik, nożyczki, cążki i inne przybory higieniczne.
Nawroty grzybicy stóp i paznokci – kiedy do podologa?
Nawroty grzybicy stóp i paznokci należy niezwłocznie skonsultować z podologiem. Wczesne wdrożenie terapii pozwala na ograniczenie choroby oraz zapobiega szerzeniu się patogenów. W ramach profilaktyki zalecane jest regularne oglądanie stóp i paznokci pod kątem występowania niepokojących objawów – m.in. zmiany zabarwienia lub pogrubieniu płytki paznokciowej, nadmierne łuszczenie się naskórka, nieprzyjemny zapach stóp.