Wrastający paznokieć
NASZA OSTATNIA REALIZACJA
Zastosowano wieloetapowe leczenie z zastosowaniem klamry tytanowa to świetne rozwiązanie dla osób, których paznokcie rosną w nieodpowiedni sposób, przez co wrastają i sprawiają wiele bólu. Na czym polega działanie klamry tytanowej?
ROZPOZNANIE
MINDSPARKLE SHOP
CZAS LECZENIA
JOHN DOE
METODA
WOOD, PAPER
EFEKTY
XTEMOS.COM/WOOD
Klamra na wrastające paznokcie
Problem wrastających paznokci dotyczy wielu osób, głównie w wieku dojrzałym, choć zdarzają się przypadki, że na wrastające paznokcie cierpią także dzieci. Wieloletnie doświadczenia w leczeniu tej dolegliwości wykazały największa skuteczność leczenia zachowawczego. Leczenie chirurgiczne wyklucza pacjenta na pewien okres z codziennej aktywności zawodowej oraz obarczone jest dużym ryzykiem nawrotów dolegliwości. Do metod leczenia zachowawczego zaliczamy tamponadę, szynowanie oraz klamrowanie. Klamrowanie jest metoda znana od dziesięcioleci– została ona opracowana w latach 60. XX wieku. Ostatnie lata jednak powiększyły grono jej zwolenników. Metoda ta polega na umieszczeniu na paznokciu specjalnej klamry, która ma za zadanie skorygowanie kierunku wzrostu płytki paznokciowej. W terapii stosuje się kilka rodzajów klamer: BS, plastikowo-drutową „Podofix”, Erik-technik, metalowo-plastikową (Onyclip) i drutowe (VHO, Ora, 3TO, Frasera).
Klamry BS
Nakleja się je bezpośrednio na płytkę paznokcia. Dzięki sile odciągającej paznokieć kieruje się lekko ku górze, by uzyskać odpowiedni -prawidłowy kierunek wzrostu, korygując obecny. Klamry BS mogą być stosowane z powodzeniem u dzieci oraz osób mających delikatną, kruchą płytkę paznokciową.
Klamry plastikowo-drutowe
Klamra plastikowo-drutowa Podofix jest wskazana do stosowania u dzieci, ponieważ możliwa jest regulacja napięcia drutu naciągającego płytkę.
Erik-technik
Klamra składająca się z dwóch części – haczyków, które przykleja się do płytki paznokcia, a następnie montuje na nich gumkę, odciągającą płytkę paznokciową. Jest to klamra o szerokim polu zastosowania: mogą z niej korzystać pacjenci z niewielkimi zmianami, jak i ci, u których występuje stan zapalny wokół płytki paznokciowej. Pozwala na umiejętne dostosowanie nacisku w zależności od potrzeb pacjenta.
Metalowo-plastikowa
Klamra konstruowana z elementów metalowych i plastikowych. Uwzględnia indywidualne pomiary i potrzeby pacjenta. Po stępieniu jej brzegów, można ją założyć bezpośrednio do płytki paznokcia. Wskazana do leczenia głównie paznokci mocnych i grubych.
Drutowa
Klamry drutowe VHO, Ora czy 3TO to nowsze modele klamer metalowych. Pierwszym modelem tego typu były klamry Frasera. Obecnie klamry te wykonuje się z metali szlachetnych lub stali chirurgicznej. Mogą być stosowane u wszystkich pacjentów – osób z mocnymi, twardymi paznokciami, ale także u tych pacjentów, którzy mają delikatną płytkę paznokciową. Jest to związane z możliwością dostosowywania siły działania na paznokieć poprzez regulację klamry.
FAQ
Klamra tytanowa przynosi bardzo zadowalające efekty. U niektórych pacjentów utrzymują się one całkowicie, i nawrót choroby nie nastaje, a u innych utrzymują się na kilka miesięcy do nawet kilku lat. Wszystko zależy od pielęgnacji skóry okołopaznokciowej w domu oraz odpowiednim przycinaniu paznokcia. Aby uchronić się przed kolejnym wrośnięciem, należy obcinać paznokcie na prosto, piłować ostre krawędzie i starać się, by paznokieć nie rósł za długi.
Klamra tytanowa przeznaczona jest dla osób borykających się z wrastającym w skórę paznokciem, który boli i uciska, a nawet uniemożliwia chodzenie. Jak to możliwe, że paznokieć może przynieść tyle problemów? Otóż wrastający, kłujący kawałek płytki paznokciowej może powodować nie tylko ból, ale również stany ropne w postaci zastrzałów, puchnięcie palców oraz problemy ze zginaniem stawów. Założenie klamry tytanowej oprócz tego, że jest bezbolesne, to po zabiegu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Klamra tytanowa nie przeszkadza w noszeniu skarpetek i obuwia, nie stanowi problemu w chodzeniu, dlatego bardzo poleca się jej stosowanie.
Klamra tytanowa to nic innego jak kawałek tytanowego drutu, który przykleja się w odpowiedni sposób na płytce paznokcia, aby poprawić jego ułożenie. Działa mniej więcej podobnie do aparatu ortodontycznego, który naciąga w odpowiednią stronę zęby, podobnie w przypadku drutu stosowanego na paznokieć. Ma on w Klamra na paznokieć odpowiednią stronę nastawić paznokieć bez zbędnej ingerencji chirurgicznej, bowiem od kilku lat odradza się i nie stosuje popularnego niegdyś zabiegu, jakim był zrywanie płytki paznokciowej która wrasta w skórę. Jest to metoda, która nie jest obecnie popularna i raczej się od niej odeszło, ponieważ nie była skuteczna oraz sprawiała wiele bólu. Klamra tytanowa to metoda bezbolesna i mało inwazyjna.
Specjalista podolog zakłada bowiem w gabinecie klamrę tytanową na paznokieć przy odpowiednim odsłonięciu wału skórnego i wycięciu zalecanego fragmentu paznokcia. Po zabiegu pacjent musi dbać o skórę wokół paznokcia, mianowicie zmieniać tampon między płytką a skórą, co można wykonywać w domu przy użyciu wykałaczki, którą odsuwamy skórę i gazika, który zakładamy. Cała kuracja klamrą tytanową trwa od kilku tygodni, do kilku miesięcy, ponieważ u każdego pacjenta prostowanie paznokcia będzie następowało w innym czasie.
O MEDOZ
Absolwentka Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Właściciel Specjalistycznego Gabinetu Medycznego MEDOZ.
Wysoki poziom wrażliwości i empatii w pracy z pacjentem, wysoka kultura osobista, wiedza i umiejętności. Dostęp do aktualnej wiedzy poprzez udział w konferencjach i sympozjach naukowych. Znajomość języka angielskiego.
Posiadając wyższe wykształcenie medyczne i doświadczenie zawodowe, zarówno pracy w szpitalu jak i w gabinecie podstawowej opieki zdrowotnej, z pasji do leczenia ran przewlekłych, w szczególności Zespołu Stopy Cukrzycowej, postanowiłam wyspecjalizować się w podologii i w ten sposób połączyłam obydwa zawody.
- Ponad 10 lat doświadczenia pracy w zawodzie.
- Członek Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.
- Liczne kursy specjalistyczne podnoszące uprawnienia i kwalifikacje.
- Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego.
- Mój cel ukierunkowany jest na Twoje zdrowie!