Problem wrastających paznokci dotyczy wielu osób, głównie w wieku dojrzałym, choć zdarzają się przypadki, że na wrastające paznokcie cierpią także dzieci. Wieloletnie doświadczenia w leczeniu tej dolegliwości wykazały największa skuteczność leczenia zachowawczego. Leczenie chirurgiczne wyklucza pacjenta na pewien okres z codziennej aktywności zawodowej oraz obarczone jest dużym ryzykiem nawrotów dolegliwości. Do metod leczenia zachowawczego zaliczamy tamponadę, szynowanie oraz klamrowanie. Klamrowanie jest metoda znana od dziesięcioleci– została ona opracowana w latach 60. XX wieku. Ostatnie lata jednak powiększyły grono jej zwolenników. Metoda ta polega na umieszczeniu na paznokciu specjalnej klamry, która ma za zadanie skorygowanie kierunku wzrostu płytki paznokciowej. W terapii stosuje się kilka rodzajów klamer: BS, plastikowo-drutową „Podofix”, Erik-technik, metalowo-plastikową (Onyclip) i drutowe (VHO, Ora, 3TO, Frasera).
Klamry BS
Nakleja się je bezpośrednio na płytkę paznokcia. Dzięki sile odciągającej paznokieć kieruje się lekko ku górze, by uzyskać odpowiedni -prawidłowy kierunek wzrostu, korygując obecny. Klamry BS mogą być stosowane z powodzeniem u dzieci oraz osób mających delikatną, kruchą płytkę paznokciową.
Klamry plastikowo-drutowe
Klamra plastikowo-drutowa Podofix jest wskazana do stosowania u dzieci, ponieważ możliwa jest regulacja napięcia drutu naciągającego płytkę.